1157. Golvur från prins Karls samling

Objektsbeskrivning
GOLVUR ur PRINS CARLS SAMLING, senbarock, signerat Peter Knapp Karlshamn N:o 41 (urmakare i Karlhamn, burskap 1749, nämnd 1774), urtavla med bronserad dekor av havsvidunder, serafer med kungliga kronor, lackerat fodral med förgylld dekor av pastellage, motiv av akantus, växtornamentik, dörren med frimurarsymbol i form av Guds öga, molnskyar och figurscenerier, basen med vanitassymboler och text, märkt på baksidan C under krona, hel- och halvslag, lod, nycklar och pendel medföljer, höjd 240 cm; dekorskador, retuscher

PROVENIENS:
Prins Carl, hertig av Västergötland (1861-1951), Arvfurstens palats, Gustav Adolfs torg, Stockholm
LITTERATUR:
Jan Mårtensson: Sofia Albertina - en prinsessas palats, Stockholm 2006, golvuret avbildat i interiör från prins Carls period i Arvfurstens palats sidan 94

Prinsessan Sophia Albertina testamenterade sitt palats genom fideikommiss till arvprinsen, som stod närmast efter kronprinsen i tronföljd. Prins Carl och hans hustru prinsessan Ingeborg bodde i Arvfurstens palats under 1800-talets slut och disponerade Villa Parkudden på Djurgården som sommarresidens. 1902 löste staten in Arvfurstens palats och familjen bodde en period i Byströms villa och hade också egendomen Fridhem utanför Norrköping. Golvuret, märkt med prins Carls ägarmonogram, finns avbildat på äldre fotografier från perioden då familjen residerade i Arvfurstens palats vid Gustav Adolfs torg.

Exportförbud

Ändringar