1155. Spegellampett, transition, av Johan Åkerblad

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i transition, av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 1771, för ett ljus, fasetterade kvicksilverfolierade glas med slipad obelisk och växtornamentik, pastellagedekor förgylld med slagmetall, ljusarm i mässing, 45,5 x 22 cm; ett beslag kompletterat