1151. Ljuskrona, stockholmsarbete i Karl Johan

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för 16 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, markiser, ovaler och piggar, krönande plym, kronringen med fleuroner och bladstav, uppsvängda ljusarmar med växtornamentik, lösa manschetter, korgbotten med sparljus, höjd 130 cm; nagg, smärre kompletteringar