1145. Armlänstolar, ett par, stockholmsarbeten i rokoko

Objektsbeskrivning
ARMLÄNSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, svängd rygg med krönande dekor av blomsterkvistar, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, utsvängda armlän med volutformade avslut, svängd frontsarg med blomsterkvistar, frambenen med bladhänge, H-kryss, skinnklädda sitsar, framtagen originalfärg i rosa; retuscher, smärre lagningar, främre fotavslut kompletterade
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlik armlänsstol tillverkad i Stockholm på 1770-talet, sidan 66ff