1143. Casoletter, ett par, Restauration

Objektsbeskrivning
CASOLETTER, ett par, Frankrike, Restauration, brännförgylld brons, basen med putti hållande vinkopp och vindruvsklasse, urna med roulettedekor, utvängda hänklar i form av fabeldjur, locket med pinjekotte, höjd 26 cm; slitage