1140. Salongsbord, parisarbete, Louis XVI-stil

Objektsbeskrivning
SALONGSBORD, parisarbete, Louis XVI-stil, av Henri Dasson (bronsgjutare och ebenist i Paris, 1825-1896), stämplat HENRI DASSON, mahogny, förgyllda beslag, fronten med en låda, genombuten sarg, kannelerade ben med carbriolformade avslut, njurformad fotplatta, skiva i marmor, höjd 79,5, ovalt 63 x 46,5 cm; ett beslag saknas, skivan med skador och lagningar