1138. Sekretär, Louis XVI, av Denis-Louis Ancellet

Objektsbeskrivning
SEKRETÄR, parisarbete i Louis XVI, av Denis-Louis Ancellet (mästare i Paris 1766), signerad D L ANCELLET, JME-stämpel, fanerad med mahogny, förgyllda lister och beslag, skiva av vit marmor med gallerkant, rak form, kannelerade runda hörn med bronsbeslag, nedfällbar skinnklädd skrivskiva, inredning med lådor och fack, runda nedåt avsmalnade ben med fothylsor, nycklar finns, höjd 141, 78 x 36 cm; en list och ett draghandtag saknas, smärre lagningar, sprickor