1136. Skrivbyrå, av Carl Henrik Blom

Objektsbeskrivning
SKRIVBYRÅ, stockholmsarbete i tidig empire, av Carl Henric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835), fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag av bly och mässing, övre lådan med skrivinredning bakom fällbart förstycke, fronten med roboid och lunettformad ursparning med pärlstav, nyckelskyltar med kläppar av Jupiter, draghandtag i form lejonmaskaroner, hörnpelare med växtornamentik, skulpterade bladhölstrade tassfötter, nycklar medföljer, höjd 93, 112 x 50 cm; obetydlig dekorskador, lagningar och slitage
PROVENIENS:
Nordén Auktioner, våren 1993, katalog 6, nr 201
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, avbildad sidan 65

Exportförbud

Ändringar