1135. Konsolbord, sengustavianskt, Ernst Philip Thoman

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskrivet Ernst Philip Thoman (hovbildhuggare i Stockholm, 1760-1833), i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med akantusfleuronger, fält med pärlstav och infattade vinlövsrankor, helskulpterade ben krönta av egyptiserande huvuden, avsmalnande kannelerade ben, träskiva med carraramarmorimitation, märkt IPT (möjligen Invent Philip Thoman), höjd 80, 85 x 43 cm; smärre slitage, kompletterade fotavslut
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, jämför konsolbord i salongen på Krusenbergs herrgård sidan 332

Ändringar
Kompletterade fotavslut. The legs with 3,5 cm addition.