1133. Nattljusstakar, ett par, Alexander I, Ryssland

Objektsbeskrivning
NATTLJUSSTAKAR, ett par, Alexander I, Ryssland, brännförgylld brons, oval bas med kymation, handtag med dekor av delfiner, Neptunus treudd och snäcka, kärleksguden Amor med pilkoger krönt av ljuspipa, höjd 13 cm; slitage, en ljuspipa med obetydlig buckla
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför närmast identisk ljusstake i Pushkin Museet, Moskva, sidan 134, nr 635