1131. Bordspendyl, parisarbete, Directoire

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, parisarbete, Directoire, urtavlan signerad Beurling Stockholm (Per Henrik B., urmakare i Stockholm 1783-1806), brännförgylld och mörkpatinerad brons, dekor av mytologiska motiv med bevingade bacchanter, kvinnor med vinbägare, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 47, 36 x 12,5 cm; emaljskador, pendel ej ursprunglig
Fodralet tillverkat i Paris för den svenska marknaden, med urverk av Per Henrik Beurling
LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför liknande fodral sidan 336