1130. Bordspendyl, Louis XVI

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, 1800-talets början, Frankrike, urtavlan märkt J:n J:q Perrin à Cadran, brännförgylld brons, carraramarmor och marmo nero, bas med växtornamentik och pärlstav, pelare troféknippen, pendel med Apollons ansikte, urhuset med genombruten dekor av musikinstrument, krönt av urnor, nyckel medföljer, höjd 51, 37 x 11 cm; smärre slitage och nagg