1127. Stolar, ett par, gustavianska stockholmsarbeten

Objektsbeskrivning
STOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskurna, medaljongformad rygg krönt med rosor och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade; slitage, smärre lagningar