1126. Badkarssoffa, gustaviansk, av Johan Lindgren

Objektsbeskrivning
BADKARSSOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, av Johan Lindgren (stolmakare i Stockholm 1780-1800), dubbelsignerade ILG, träskuren dekor, ryggen med rosor och blad, hörnfleuronger, frontsargen med korslagda blomkvistar, godronnerade överkragningar, avsmalnande kannelerade ben, bemålad; smärre lagningar, förstärkningar