1124. Byrå, gustaviansk, av Gustaf Foltjern

Objektsbeskrivning
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, av Gustaf Foltjern (mästare i Stockholm 1771-1804/32), fanerad med amarant, jakaranda, lönn och masurbjörk, förgyllda beslag, rak form med snedställda hörn, graverad intarsiadekor med inläggningar i vax, övre lådan och sidor med dekor av illusoriskt inlagd kannelering, hörnfleuroner, samkomponerad front med fruktkorg, sidorna med lagerfestoner med knappbeslag, list med lagerstav, nedre frontsarger med beslag av korslagda kvistar, skiva av kalksten, nyckel finns, höjd 83, 112 x 54,5 cm; fanerskador, kompletteringar, mindre lister saknas, skiva med obetydliga lagningar och nagg
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå och detalj av intarsia sidan 134