1121. Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Objektsbeskrivning
SPEGEL, stockholmsarbete i transition, av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 1776, dekor i papier maché, förgylld, genombrutet krön med lagerfestonger, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, 162 x 67 cm; dekorskador, lagningar