1120. Spegel, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, Niclas Meuniers krets, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, överstycke med medaljong i pastellage, krönande bandrosett, facklor och draperifestonger, ram med bandfläta, nedre sarg med à la greque, blomsterurna och draperifestong, silverfolierat glas, 199,5 x 81 cm; slitage, lagningar, enstaka sprickor, två dekorelement saknas