1117. Ampel, Nikolaus I, sannolikt Ryssland

Objektsbeskrivning
AMPEL, sannolikt Ryssland, Nikolaus I, för 10 ljus, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, fasetterad glasbotten, takfäste med palmettdekor, ljusring med växtornamentik och frukter, uppsvängda ljusarmar med akantus, botten med avslutande akantusbeslag och pinjekotte, lösa manschetter, höjd 90 cm; slitage, lagningar, smärre kompletteringar och skador, borrad för el