1114. Hörnkonsolbord, ett par, gustavianska

Objektsbeskrivning
HÖRNKONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, bemålade och förgyllda, nedåt avsmalnande ben med kannelyrer, tofsliknande dekor, sarger med pärl- och bandstavsdekor, skivor av kalksten, höjd 80, 73 x 51 cm; mindre lagning