1113. Fåtöljer, två snarlika, gustavianska

Objektsbeskrivning
FÅTÖLJER, två snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, båda med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, förgyllda med polerad guld och slagmetall; slitage, enstaka bräckage, dekorskador
PROVENIENS:
Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm