1110. Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, spår av förgyllning, sarg med fält inramade av pärlstav och kymation, fronten med centralt placerad medaljong med rosett, hörnfleuronger, överkragade ben med kymatiuon och bandfläta, kannelerade avsmalande ben, fotkryss med pärlstav och fleurong, återanvänd skiva från 1700-talet av kolmårdsmarmor, märkt med rödkrita N:3, höjd 80, 113 x 64 cm; slitage, dekorskador, smärre förstärkningar