1106. Fåtöljer, ett par, gustavianska, av Erik Öhrmark

Objektsbeskrivning
FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813/16), signerad EÖM, träskuren dekor, ryggen med humlekvist, rektangulär stoppad ryggbricka, armlän med volutformade avslut, rosettanfanger, avsmalande kannelerade ben; smärre slitage, obetydliga torrsprickor