1105. Spegel, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, otydligt signerad (?), Stockholms hallstämpel 178?, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, överstycke med medaljong, infattad målning på plåt, dekor av lagerkvistar, ram med kymation och pärlstav, nedre sarg med blomstergirlang, silverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 133 x 52 cm; smärre dekorskador, lagningar, mindre kompletteringar