1104. Spegel, stockholmsarbete i transition

Objektsbeskrivning
SPEGEL, stockholmsarbete i transition, Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, dekor i papier maché, förgyllning i polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av lagerfestong, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 109 x 47 cm; slitage, förgyllningsskador, lagningar