1103. Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Ehrhardt Göbels krets, dekor i papier maché, möjligen originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, dekoren delvis graverad och pikerad, i form av musslor, rocailler, ströblomster och voluter, kvicksilverfolierade och fasetterade originalglas, sannolikt originalbakstycke, 83 x 34 cm; slitage