1101. Ljusstakar, ett par, tillskrivna Bergenfeldt

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, S:t Petersburg, Alexander I, tillskrivna Friedrich Bergenfeldts verkstad (bronsgjutare i S:t Petersburg, 1768-1822), i den egyptiserande stilen, parställda, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig sockel, pelarformad bas med kymation, fronten med flygande svan, pelare med palmettornament, basen med fötter, krönta av egyptiska karyatider med huvuddok, urnformad ljushållare med hänklar i form av lejonmaskaroner, höjd 34 cm; slitage, obetydliga dekorskador
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför kandelaber och amplar tillskrivna Bergenfeldt sidan 110
Sotheby's, The Collection of Mr and Mrs Stephen C. Hilbert, New York, 24 maj 2007, jämför dekorornament på ett par urnor tillskrivna Bergenfeldt nr 65
Sotheby's, Russian Works of Art, London 3 juni 2014, jämför dekorornament på urna tillskriven Bergenfeldt nr 716
Friedrich Bergenfeldt var född i Westfalen och som många andra tyska hantverkare, flyttade han till Ryssland på 1790-talet. Här arbetade han hos bronsgjutarna Aoustin och Dreyers verkstäder. Efter en period i Paris återvände Bergenfeldt till S:t Petersburg 1801, då han etablerat sin egen verkstad på strandgatan vid Fontankaflodens förgrening av Neva. Hans annons i den lokala tidningen meddelade försäljningen av allsköns "bronssmycken såsom vaser, ljusstakar, casoletter, kandelabrar, ljuskronor, i antik smak och av en kvalitet som motsvarar de franska bronsernas."