1100. Ljusstakar, ett par, tillskrivna Andrei Schreiber

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, S:t Petersburg, Alexander I, tillskriven Andrei Schreiber (bronsgjutare i S:t Petersburg, 1777-1843), efter design av Thomas Hope, i den egyptiserande stilen, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med dekor av palmetter, stående Antonius i tripodform bärande urnformad ljuspipa med akantusblad, insidan numrerad 1, 2, 3 respektive 4,5,6, lösa senare manschetter, höjd 24,5 cm; smärre komplettering, botten med bristning
LITTERATUR:
David Watkin & Philip Hewat-Jaboor, ed.: Thomas Hope - Regency Designer, London 2008, jämför snarlik modell efter Thomas Hopes design, troligen tillverkade av Alexis Decaix, England omkring 1802 sidan 386f

Den typiska foten med dekor av palmetter förekommer i flera typer av ljusstakar från Andrei Schreibers verkstad i S:t Petersburg. Tack vare signifikanta dekordelar, som förekommer i andra föremål från Schreibers verkstad, kan man med säkerhet attribuera dessa ljusstakar.