1098. Salongsgrupp, fem delar, Louis XVI, Frankrike

Objektsbeskrivning
SALONGSGRUPP, fem delar, Louis XVI, Frankrike, bestående av fyra fåtöljer och soffa, träskuren dekor av bandfläta, akantusornamentik, anfangrosetter, avsmalnande kannelerade ben, klädsel sannolikt Beauvais, alla tapetseringar individuella med motiv hämtade från Fontaines fabler, bemålade och dekor förgylld med polerad guld och slagmetall, soffans längd 149 cm; dekorskador, lagningar, slitage, klädseln med förstärkningar, lagningar och skador