1097. Ljuskrona, Louis XVI, Mellaneuropa

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, Louis XVI, Mellaneuropa, sannolikt Böhmen, för sex ljus, blåsta stamglas, baldakinformat krön behängt med olikslipade prismor i form av droppar, kläppar, knappar och ovaler, förgylld botten med trästomme, S-formade ljusarmar med lösa droppskålar, höjd 82 cm; smärre skador, renoverad och kompletterad