1090. Spegel, empire, av Jonas Frisk

Objektsbeskrivning
SPEGEL, stockholmsarbete i empire, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), etikettsignerad, träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis mörkpatinerad, krönet med offerscen, palmkvistar, ramen med bladstav, nedre sarg med karyatidkonsoler och ornamentik, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 160 x 73,5 cm; dekorskador
PROVENIENS:
Adliga ätten Lorichs, Bernshammars herrgård, Heds socken, Västmanlands län