1088. Spegellampetter, Karl Johan, av J.M. Berg

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETTER, två mycket snarlika, göteborgsarbete i Karl Johan, av Johan Martin Berg (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), varav en med Göteborgs hallstämpel, för vardera två ljus, parställda, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med fruktkorg och vinrankor, ramen med kymation, blomster- och pärlstav, ljushållare i mässing, kvicksilverfolierade glas, 78 x 45 respektive 79,5 x 45 cm; lagningar
PROVENIENS:
Majorskan Ester Brodin, Uppsala
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför spegel signerad av Berg sidan 89

Exportförbud

Ändringar