1083. Fåtölj, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
FÅTÖLJ, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, svängt ryggstöd och sarger, dekor av blommor och akantus, volutformade armlän, hörnfleuroner, bemålad; slitage, främre fotavslut kompletterade
PROVENIENS:
Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm