1081. Byrå, rokoko, av Jonas Wahlbeck

Objektsbeskrivning
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Jonas Wahlbeck (mästare i Stockholm 1760-1782), dubbelsignerad med monogram JWB, fanerad med plommon och valnöt, beslag i brons med spår av förgyllning i form av rocailler, draghandtag i naturalistisk stil, inläggningar i form av romber och friser, nyckel medföljer, höjd 82, 81 x 46 cm; slitage, smärre lagningar, spår av vertikalt kantband på främre hörn
PROVENIENS:
Inköpt av apotekare H. Lundell, Göteborg, den 13 september 1946, från Valdemar Sjöbergs Konst- och Antikhandel, Stockholm