1077. Damskrivbord, sengustavianskt, av J.P. Berg

Objektsbeskrivning
DAMSKRIVBORD med uppsats, sengustavianskt stockholmsarbete, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16, mästare i Åbo 1817-20), etikettsignerad, fanerad med mahogny, snäck- och solfjäderformad dekor, knoppar och sköldformade nyckelskyltar av ben, skinnklädd skiva med guldsnitt, nycklar finns, höjd 118,5, 105 x 69 cm; smärre fanerskador, lagningar, en nyckelskylt saknas