1074. Fåtöljer, ett par, sengustavianska, Soffa

Objektsbeskrivning
FÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, av Melchior Lundberg d.ä. (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), varav en signerad MLB, träskuren dekor, sarger med bladstav, hörnfleuronger, sabelformade ben med räfflad dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, SOFFA, sengustaviansk stil, 1800-tal, träskuren dekor, armlän med karyatidansikten, längd 144 cm; slitage, smärre skador och lagningar