1069. Ljuskrona, empirestil, 18/1900-tal

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, empirestil, 18/1900-tal, för nio ljus, förgylld stomme, behängd med olikslipade prismor, krönet med tofsar, kronringen med obelisker krönta av plymer, egyptiserande ansiktsmaskaroner, korgbotten, inre spegelobelisk med ljusarmar, höjd 110 cm; omarbetad, kompletterad, smärre skador
PROVENIENS:
Inköpt av den nuvarande ägarens farfar under 1900-talets första hälft