1068. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form droppar, markiser, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, bågar mellan dragarna, kronringen med lejonmaskaroner, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 112 cm; smärre lagningar, slitage och kompletteringar