1062. Fåtöljer, ett par, gustavianska, av Jacob Malmsten

Objektsbeskrivning
FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, av Jacob Malmsten (stolmakare i Stockholm 1780-88), signerade IMS, båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade; smärre skador och lagningar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, stolar och stolmakare i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, jämför snarlika fåtöljer sidan 159 & 162