1060. Salongsbord, sengustavianskt, tillskrivet Fick

Objektsbeskrivning
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), fanerat och delvis massiv mahogny, skiva med genombruten gallerkant, sargen med en låda, hörnkonsoler i mässing, avsmalnande ben med hjultrissor, benkryss, höjd 76,5, diameter 43 cm; slitage, smärre lagningar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför bord och konsoler av Carl Diedric Fick sidan 122 & 429