1059. Fällbord, sengustavianskt

Objektsbeskrivning
FÄLLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med björk och mahogny på massiv mahogny, tripodfot på hjultrissor, höjd 76, diameter 108,5 cm; smärre lagningar
PROVENIENS:
Friherrliga ätten Wrangel, Säby Säteri, Aspö socken, Södermanlands län