1058. Spegel, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med joniska pilastrar, över- och understycke med infattade gouacher med motiv av amoriner, ramen med pärlstav, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 167 x 75 cm; slitage, dekorskador