1057. Spegel, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, krönt av bandrosett, över- och understycke med infattade gouacher med mytologiska motiv, dekor av hängen, kymation och pärlstav, ramen med målade kantglas med bladstav, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 169 x 75 cm; slitage, lagningar