1055. Matbord, 1800-talet först hälft

Objektsbeskrivning
MATBORD, Regency, sannolikt England, fanerat med mahogny, massiva skivor och ben, spel i ek med två utfällbära stödben, kannelerade avsmalnande ben, fothylsor med hjultrissor av mässing, fem senare iläggsskivor, höjd 75, 134 x 131, total längd 406 cm; smärre slitage