1054. Duchesse Brisée, Louis XVI, Frankrike

Objektsbeskrivning
DUCHESSE BRISÉE, Louis XVI, Frankrike, av François Canot (möbelsnickare verksam i Lyon, 1721-1786), signerad F*CANOT*A*LYON, bonad och träskuren valnöt, uppsvängd rygg med blomsterkvistar, volutformade armlän, rosettanfanger, kannelerade avsmalnande ben, total längd 216 cm; renoverad, kompletterad, smärre skador