1053. Ljusstakar, ett par, sannolikt parisarbete, empire

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med dekor av kymation, stående karyatid, urnformad ljuspipa med à la greque bård och palmetter, lösa manschetter, höjd 29 cm; slitage