1052. Ljusstakar, ett par, empire, tillskrivna Galle

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten i empire, tillskrivna Claude Galles verkstad (förgyllare och bronsgjutare i Paris, 1759-1815), förgylld brons, godronnerad fotplatta, basen med akantus, koggerformad ljuspipa med plymliknande avslut, lösa manschetter, höjd 30 cm; omförgyllda, en fot med lagning
LITTERATUR:
Jean-Pierre Samoyoult: Pendules et bronzes d'ameublement entrés sous le Premier Empire, del 1, Musée National du Château de Fontainebleau Paris 1989, jämför identisk modell avbildad nr 164
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, jämför snarlik modell sidan 61

Ett par identiska ljusstakar fanns 1810 i salongen på kejsar Napoleons våning i slottet Fontainbleau