1050. Ljusstakar, ett par, parisarbeten, Directoire

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten, Directoire, brännförgylld brons, uppsvängd fot med kymation och bladstav, karyatidansikten, tassfötter, slät pelare med genombruten dekor, krönt av egyptiserande lejoninnor, lösa manschetter, höjd 30 cm; slitage, ett mindre avvikande dekorelement