1045. Stolsuppsättning av svenska modellen

Objektsbeskrivning
STOLSUPPSÄTTNING av SVENSKA MODELLEN, 10+4 stycken, gustavianska stockholmsarbeten, två av Johan Petter Mansnerus (mästare i Stockholm 1783-omkring 1800), signerad IPM, två av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813/16), dubbelsignerade EÖM, två med Stockholms stolmakarämbetes sigill, fyra senare kopior av bröderna Sylvén, träskuren dekor, balusterformad ryggbricka i medaljongformad sarg krönt av räfflad medaljong och lagerdekor, svängda frontsarger, av hörnfleuronger, glest kannelerade ben, H-kryss, bemålade; lagningar, smärre kompletteringar, med individuella variationer
LITTERATUR:
Bo Vahlne, red.: Möbelhistoria på Gripsholm, Stockholm 1987, text och jämförande bilder sidan 132f
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför varianter av modellen sidan 92ff

Svenska modellen tillhörde redan under den gustavianska eran en av de mest populära sittmöblerna jämte Gripsholmsfåtöljerna. Omkring 1780 beställdes 72 stolar av denna typ till Kavaljersflygeln på Gripsholms slott. Stolstypen är en svensk produkt med en engelsk-holländsk form kombinerat med franska influenser i vissa detaljer såsom de avsmalnande benen. I dess utvecklade form saknar den direkta förebilder internationellt och den gängse uppfattning är att bara svenska stolmakare arbetat med modellen.