1044. Gripsholmsfåtöljer ett par, gustavianska

Objektsbeskrivning
GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, ett par, gustavianska, träskuren dekor, bemålade, horisontala ryggplattor, svängda profilerade karmar, fotkryss; slitage, smärre skador, två senare fotavslutningar