1039. Bordspendyl, pariskvalitet i empire

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, pariskvalitet i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, bas med dekor av lyror, flygande amoriner med blomsterfeston samt emblem med fackla och pilkoger, stående Amor fjättrad vid Minervas byst, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 33,3, 26 x 10 cm; smärre slitage, urtavlan med obetydliga hårsprickor